Wielka Brytania jest kolejnym po Niemczech, adwokatem Polski w wejściu do Unii Europejskiej. Szef brytyjskiego rządu zapewnił w Londynie swojego polskiego odpowiednika, że rozszerzenie Piętnastki bez Polski nie wchodzi w rachubę. Tony Blair podkreślił, że Polacy skorzystają na integracji z Unią.

"Zwiększy się dobrobyt w Polsce, podwyższy standard życia, zwiększy się liczba miejsc pracy" - mówił Blair. Leszek Miller odwdzięczył się równie miłymi słowami: "Dla Polski nie ma alternatywy. Albo staniemy się członkiem Wspólnoty Europejskiej, albo będziemy się błąkać po peryferiach europejskiego posterunku cywilizacyjnego i technologicznego". Leszek Miller zaznaczył, że Polska chce zakończyć negocjacje z Unią Europejską do końca przyszłego roku, tak by w 2004 roku wejść do Piętnastki. Szef polskiego rządu przypomniał, że Tony Blair był jednym z pierwszych unijnych polityków, który na głos mówił, że Polska powinna być we wspólnej Europie właśnie w 2004 roku, a Polacy powinni mieć możliwość wybierania swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

Obaj panowie mówili także o koalicji antyterrorystycznej. Miller raz po raz deklarował, że Polska da z siebie ile może: "Jestem bardzo rad, że dalej jesteśmy we wspólnym froncie tak jak w czasie II Wojny Światowej, tak i teraz w koalicji antyterrorystycznej. Polska jako członek NATO wypełni wszystkie zobowiązania wynikające z naszego członkostwa i w pełni popieramy wszystkie działania, które podejmuje rząd Stanów Zjednoczonych i pana rząd w walce z tym największym zagrożeniem współczesnego świata jakim jest terroryzm". Leszek Miller opuścił Wielką Brytanię uspokojony. "Upewniłem się, że poszerzenie Unii bez Polski nie wchodzi w rachubę" - powiedział. Czy ta londyńska wizyta Millera, druga po Niemczech podróż nowego szefa polskiego rządu - przyniosła jakieś konkrety posłuchaj w relacji naszego ,londyńskiego korespondenta Bogdana Frymorgena:

Wciąż pozostaje pytanie - czy my też możemy odetchnąć po tej wizycie w Polsce. Warto zwrócić uwagę, że wypowiedzi brytyjskiego premiera na temat członkostwa Polski w Unii były jednak dość ogólnikowe. Blair powiedział: "Zdecydowanie opowiadamy się za wejściem Polski do Unii Europejskiej w pierwszej fali pod warunkiem spełnienia warunków członkostwa". A przecież - oprócz daty wejścia ważne są także te warunki, na jakich wejdziemy do Unii. Konkretów w tej sprawie jednak nie poznaliśmy.

Wizyta Leszka Millera w Londynie odbyła się w trudnym okresie. Tony Blair wrócił właśnie z podróży po Syrii, Izraelu i Arabii Saudyjskiej, gdzie mediował na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, a wkrótce wyleci do Waszyngtonu.

07:05