Rowerzyści mają w końcu powody do zadowolenia. Nareszcie aura sprzyja wielbicielom wycieczek na dwóch kółkach. Na pogodę nie mogą również narzekać fani pieszych wypraw i spacerów.

Dzisiaj razem z „Gazetą Wyborczą” polecamy trasy rowerowe w okolicach Głuszycy na Dolnym Śląsku. Tam znajdują się wzorcowe ścieżki rowerowe. W przerwie od dwóch kółek należy koniecznie zwiedzić podziemną trasę turystyczną w Kompleksie Osówka.

Jest to ponad 1700 metrów podziemnych korytarzy i hal udostępnionych do zwiedzania. Prawdopodobnie była to tajna kwatera Adolfa Hitlera, choć według innej wersji powstawała tam fabryka zbrojeniowa. Korytarze budowali więźniowie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Teraz w Osówce można zwiedzać dwie szczególne hale: kasyno i siłownie, które są połączone tajemniczymi podziemnymi przejściami. Po drodze trzeba uważać na gigantyczną dziurę w ziemi o średnicy około 6 metrów. Podobno było to stanowisko do wystrzeliwania rakiet V2, choć bardziej prawdopodobna wersja mówi, że to pozostałości po windzie towarowej. Część korytarzy zalana jest wodą, dlatego obejrzeć je można z pokładu specjalnych łódek. Najmłodsi natomiast mają niepowtarzalną szansę na spotkanie z duchem podziemi- gacoperzem.