W przyszłym tygodniu w Polsce rozpoczną się negocjacje z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej. Premier Kaczyński podpisał już dokument, który pozwoli na rozpoczęcie rozmów.

Szefowa MSZ Anna Fotyga stwierdziła, że podpisany przez premiera dokument zawiera szczegółowy wachlarz analiz i postanowień i powstał w oparciu o materiały przygotowane przez Ministerstwa Obrony Nardowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sztab Generalny Wojska Polskiego.

W przyszłym tygodniu będą w Polsce bawili przedstawiciele strony amerykańskiej i przystępujemy do negocjacji - powiedziała Fotyga, zastrzegając, że rezultat rozmów nie jest przesądzony.

W czwartek Departament Stanu USA poinformował, że negocjacje z Polską rozpoczną się 14 maja. Tego dnia mają rozpocząć się rozmowy na temat ewentualnego porozumienia w sprawie stacjonowania sił amerykańskich w Polsce. Kolejna tura rozmów zaplanowana na 23 i 24 maja ma dotyczyć innych, głównie politycznych, aspektów systemu obrony antyrakietowej.

Propozycja przedstawiona w styczniu przez rząd USA zakładała rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. W Czechach miałaby się znaleźć stacja radarowa, a w Polsce - wyrzutnie rakiet.