180 gmin ma potężne opóźnienia w programie "500 plus". Nie wydano tam jeszcze ani jednej decyzji o przyznaniu 500 złotych na dziecko.

180 gmin ma potężne opóźnienia w programie "500 plus". Nie wydano tam jeszcze ani jednej decyzji o przyznaniu 500 złotych na dziecko.
Zdjecie ilustracyjne / Bartłomiej Zborowski /PAP/EPA

Z jednej strony taka sytuacja to wina opieszałości tych samorządowców, z drugiej - ekspresowego tempa wdrażania programu "500 plus". Minister Rafalska dodaje, że problemem była informatyzacja tych 180 gmin.
 
Nie uporały się (gminy - red.) ze swoim systemem informatycznym, to był te gminy, które mają inną firmę, która gwarantowała oprogramowanie - mówiła minister. Szefowa resortu twierdzi, że wszystkie gminy powinny uporać się z tymi problemami do końca czerwca. W razie czego dostaną pomoc. Tak samo jak 402 gminy, w których nie wypłacono jeszcze ani jednej złotówki w ramach programu "500 plus".

Program ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

Wnioski złożyło już ponad 2,3 mln osób. Dotychczas w ramach programu wypłacono ponad 590 mln zł. 

(abs)