W lasach w całym kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego - wynika z mapy przygotowanej przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Trzeba zachować szczególną ostrożność.

Na mapie IBL cały kraj pokryty jest kolorem czerwonym oznaczającym duże zagrożenie pożarowe. Tutaj znajdziesz link do mapy zagrożenia pożarowego.

W weekend Instytut informował w komunikacie, że w związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju jest bardzo niska. 

"W niektórych miejscach od kilku dni jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" – wyjaśniał IBL.

Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych. 

"Wystąpienie w ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - przestrzega.