Z dziesięciu kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, pięć umiera. 1 lipca 2005 roku Sejm przyjął ustawę o "Narodowym programie zwalczania chorób nowotworowych". Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniała, że leczenie chorób nowotworowych jest priorytetem dla tego rządu. Ta priorytetowa walka w rzeczywistości wygląda jednak inaczej.

Teresin na Mazowszu. 40 kilometrów od Warszawy. Oto fragment listu pani Moniki przysłanego na adres fakty@rmf.fm : Wszędzie widzę liczne spoty reklamowe, jak to kobiety powinny o siebie dbać, wykonywać okresowe badania jak cytologia czy mammografia. Jednak w miejscowości pani Moniki nie ma ginekologa, a na wizytę w pobliskim szpitalu trzeba czekać minimum dwa miesiące. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Pawła Świądra:

Na odległe terminy badań skarżyła się w mailu do redakcji RMF FM również inna nasza słuchaczka. Ginekolog wykrył u mnie guzek w piersi. Zalecił wykonanie mammografii. Zgłosiłam się do poradni onkologicznej w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Usłyszałam, że muszę mieć skierowanie na badanie od onkologa, a na konsultację lekarską muszę poczekać pół roku - napisała.

Wrocławska reporterka RMF FM Barbara Zielińska dowiadywała się o terminy wizyt u specjalisty w kilku przychodniach. Najbardziej zdumiewający jest fakt, że w największym ośrodku onkologicznym na Dolnym Śląsku cytologii w ogóle się nie wykonuje. Posłuchaj:

Słuchaczki RMF FM zauważają, że profilaktyka w Polsce mocno kuleje. W przychodni powiedziano mi, że cytologia przysługuje mi raz na trzy lata! Więc o czym jest mowa? W naszym kraju nie ma żadnej profilaktyki - czytamy w kolejnym liście, przysłanym na adres fakty@rmf.fm.

Odpowiednie zmiany w kodeksie pracy na prośbę resortu zdrowia miało przygotować ministerstwo pracy. Nie jestem entuzjastką tego, by te badania były regulowane przez kodeks pracy - stwierdziła jednak szefowa resortu pracy i polityki społecznej. Z Jolantą Fedak i Ewą Kopacz rozmawiała nasza reporterka Kamila Biedrzycka. Posłuchaj: