Największym pracodawcą w Krakowie został Uniwersytet Jagielloński, który w ciągu ostatnich lat prześcignął nawet kombinat w Nowej Hucie. W pierwszej dziesiątce największych pracodawców jest aż sześć wyższych uczelni i powiązanych z nimi instytucji - to dane z najnowszego raportu o stanie zatrudnienia w stolicy Małopolski - informuje "Dziennik Polski".

Kraków jest drugim, po Warszawie, miastem w Polsce, które doczekało się takiego opracowania. Na jego podstawie będzie można także dostosować cały układ komunikacyjny do potrzeb podróżujących do pracy - zauważa gazeta.

Z badań wynika, że największym pracodawcą w Krakowie jest Uniwersytet Jagielloński, który zatrudnia 6,7 tys. osób. W sumie w szkołach wyższych pracuje aż 10 proc. wszystkich zatrudnionych. Drastycznie spadło natomiast zatrudnienie w kombinacie w Nowej Hucie, gdzie jeszcze na początku lat 90. pracowało ok. 30 tys. osób.

W pierwszej piątce największych pracodawców w Krakowie znajdują się Akademia Górniczo-Hutnicza, Szpital Uniwersytecki i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Urząd Miasta zajął na tej liście 15. miejsce z 1,2 tys. pracownikami, Małopolski Urząd Wojewódzki - 31. miejsce (800 osób), Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - 44. miejsce (550), zaś Straż Miejska - 51. miejsce (460).

Kraków jest miastem naukowców, uczelnie mają największy wpływ na rynek pracy - mówi "Dziennikowi Polskiemu" prof. Jan Maciej Chmielewski, pełnomocnik Krakowa ds. studium zagospodarowania przestrzennego.