Policjanci z Iławy zatrzymali 29 -letniego mężczyznę, który miał w domu substancje chemiczne mogące posłużyć do wyprodukowania np. ładunków wybuchowych. Mężczyzna substancje te kupił legalnie.

W domu 29-letniego mężczyzny policjanci znaleźli substancje chemiczne, z których można wyprodukować m.in. materiały wybuchowe. Oficer prasowa iławskiej policji Joanna Kwiatkowska poinformowała, że są one ujęte na liście substancji potencjalnie niebezpiecznych. Podkreśliła jednak, że zatrzymane środki mężczyzna kupił legalnie.

29-latek jest tzw. preppersem czyli osobą, która przygotowuje się na samodzielne, samowystarczalne przetrwanie w każdych, zwłaszcza ekstremalnie trudnych warunkach i sytuacjach. Substancje, które u niego zabezpieczono mogły mu posłużyć właśnie w tym celu.

Substancje te, m.in. proszki, oddano do laboratorium. O tym, czy można było z nich zrobić coś, co zagrażałoby innym, wypowie się biegły - powiedziała policjantka.

29-letni mężczyzna był zaskoczony, że policja zatrzymała u niego legalnie kupione substancje. Wyjaśnił policji, po co miał te materiały i po przesłuchaniu został zwolniony do domu. Przedstawiono mu zarzut posiadania substancji o właściwościach wybuchowych - dodała Kwiatkowska.

Opracowanie: