Gabinet już w komplecie. Donald Tusk odkrył trzy ostatnie karty ze swojej rządowej talii. Ministrem rozwoju regionalnego ma zostać Elżbieta Bieńkowska, resortem pracy pokieruje Jolanta Fedak, a środowiska Maciej Nowicki. Według desygnowanego na premiera lidera PO zaprzysiężenie rządu nastąpi w piątek tuż po godz. 10.

Bieńkowska piastuje obecnie stanowiska dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim województwa śląskiego. Jolanta Fedak jest wiceprezesem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Z kolei Maciej Nowicki był ministrem środowiska w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Nowi ministrowie to bardziej znaki zapytania niż znane osoby. Po owocach ich poznacie - przekonywał przyszły premier. Tusk przyznał, że nie są to osoby znane, ale są to fachowcy w swoich dziedzinach. Potrzebne mi są osoby, które będą ciężko pracowały, a nie osoby, które będą miały ochotę brylować w mediach. Miałem wrażenie w ostatnich dwóch latach, że jest co najmniej kilku ministrów, którzy zamiast ciężko pracować, rzeczywiście zdobyli duża popularność i zaufanie, ale efekty ich pracy były dość mizerne - powiedział lider Platformy Obywatelskiej.

Tusk dodał, że ministrów-ekspertów będą wspierać politycy. Najpewniej tam, gdzie resortem będzie kierował specjalista, na stanowisku wiceministra pojawi się poseł z PSL lub PO. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Milczarz:

Nie wykluczone, że jutro dojdzie do mojego spotkania z panem prezydentem. Oczywiście przedstawię mu informacje o proponowanym składzie tak, aby Pałac Prezydencki był przygotowany do zaprzysiężenia. Być może jeszcze dojdą jakieś informacje, które pan prezydent obiecał w odniesieniu do niektórych kandydatur - zaznaczył Tusk. Te informacje mają dotyczyć Radosława Sikorskiego, który ma objąć resort dyplomacji. Pałac Prezydencki zapowiadał, że przekaże Tuskowi jakieś fakty o Sikorskim, kiedy przyszły premier uzyska dostęp do informacji niejawnych.

Wcześniej Donald Tusk zapowiedział, że dosłownie chwilę po zaprzysiężeniu rządu - do którego ma dojść w piątek - zwoła posiedzenie Rady Ministrów, która zadecyduje m.in. o przesłaniu do Sejmu projektu budżetu w wersji złożonej przez ustępujący rząd. To - jak zaznaczył - gwarantuje zmieszczenie się w terminach konstytucyjnych dotyczących uchwalania budżetu.

Według dotychczasowych informacji, w skład rządu wejdą:

premier Donald Tusk
minister gospodarki Waldemar Pawlak
minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna
minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski
minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski
minister obrony narodowej Bogdan Klich
minister finansów Jacek Rostowski
minister skarbu państwa Aleksander Grad
minister infrastruktury Cezary Grabraczyk
minister rolnictwa Marek Sawicki
minister pracy Jolanta Fedak
minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska
minister ochrony środowiska Maciej Nowicki
minister zdrowia Ewa Kopacz
minister edukacji narodowej Katarzyna Hall
minister kultury Bogdan Zdrojewski
minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka
minister sportu Mirosław Drzewiecki