Nie będzie tematów tabu. Łatwe sprawy rozwiązujemy od ręki, w kilku innych uznaliśmy, że potrzebujemy czasu - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Te trudne tematy to Centrum Przeciwko Wypędzeniom i Gazociąg Północny.

Jedna i druga sprawa wymaga życzliwej wymiany informacji, tak abyśmy podjęli mądre decyzje nienacechowane emocjami - powiedział premier i dodał: Pani kanclerz zgłosiła gotowość uwzględnienia polskich postulatów, ale w ramach projektu, który w naszej ocenie jest nie do końca racjonalny, choćby ze względów gospodarczych i finansowych.

Jak ocenił, w sprawie Gazociągu Północnego obie strony potwierdziły, że będą szukały rozwiązań, być może pozytywnych korekt. Tusk zaznaczył, że w sprawie roszczeń niemieckich z wielką satysfakcją przyjął słowa Merkel, że jej stanowisko jest konsekwentne.

Jestem pewny, że te kwestie będziemy umieli dalej prowadzić spokojnie, bez emocji, ale z satysfakcją dla wszystkich zainteresowanych - ocenił Donald Tusk.