Po dwóch sezonach przerwy od dzisiaj turyści znów mogą wchodzić na wieżę Bazyliki Mariackiej w Krakowie. To właśnie z niej co godzinę strażacy grają hejnał. Od teraz na górę będzie się wchodzić najpierw - tak jak do tej pory - po kamiennych schodach. Za to od trzeciego podestu skorzystamy z ażurowej klatki schodowej. W tym miejscu stare schody zastąpiono nowymi - z dębowego drewna. Zwiedzającym będzie towarzyszyć trzyosobowa obsługa.

W trakcie remontu wykonano między innymi nowe instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz przeciwpożarową. Zainstalowano także klimatyzację w pomieszczeniu dla strażaków. W wieży zamontowany został też system monitoringu.

Wieża będzie dostępna dla turystów w czwartki, piątki i soboty od między 9:00 a 18:00, z przerwą między 11:45 a 13:15. Pieniądze ze sprzedaży kart wstępu będą przeznaczone między innymi na dalsze prace konserwatorskie.

Remont kosztował ponad 1,5 miliona złotych, z czego 900 tysięcy wyniosła dotacja Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, a 200 tysięcy złotych pomoc Urzędu Miasta Krakowa. Reszta to środki własne parafii.

Wyższa z wież Kościoła Mariackiego ma prawie 82 metry wysokości. Od średniowiecza pełniła rolę strażnicy miejskiej. Jest najwyższym punktem widokowym w tej części Krakowa.

(md)