Radni powiatu zgodzili się na wydzierżawienie firmie Artmedik szpitala w Jędrzejowie. Istniejący ZOZ zostanie postawiony w stan likwidacji, a do końca czerwca nowy dzierżawca przejmie placówkę wraz z załogą.

Firma Artmedik jako jedyna zgłosiła się do drugiego przetargu, który rozstrzygnięto w poniedziałek. Do pierwszego przetargu nie przystąpiła żadna firma, dlatego o połowę obniżono miesięczną kwotę czynszu, która pierwotnie miała wynosić 120 tys. zł.

Według starosty Edmunda Kaczmarka, Artmedik chce przejąć wszystkich dotychczasowych pracowników, a ponadto zapowiada m.in., że zapewni kadrę na neonatologii. Zamierza otworzyć nowe kierunki i specjalizacje, m.in. kardiologiczną, wprowadzić porody rodzinne, unowocześnić chirurgię oddając blok chirurgiczny, który jest obecnie w stanie surowym. Oferent chce zainwestować w szpital 25 milionów złotych.

1 lutego dyrektor szpitala zdecydował o wstrzymaniu przyjęć na pediatrię, gdyż - według niego - część lekarzy przebywała na zwolnieniach i nie było pełnej obsady lekarskiej. 6 lutego dyrektor zdecydował o ewakuacji noworodków i kobiet w ciąży. Do innych szpitali wywieziono czworo dzieci i trzy kobiety.

Lekarze zgodzili się na klauzulę opt-out i 21 lutego szpital wznowił przyjęcia na pediatrię. Nadal nie funkcjonuje oddział noworodków i związana z nim porodówka. Dyrektor powiedział, że wznowi przyjęcia na te oddziały, gdy znajdzie neonatologa.

Dwa śledztwa w sprawie ewakuacji prowadzi jędrzejowska prokuratura.