Bakterie coli wykryto w wodzie płynącej z kranów w Szczytnej koło Kłodzka. Powiatowy sanepid ostrzegł mieszkańców miasta przed jej spożywaniem. Miejscowe wodociągi już rozpoczęły czyszczenie zbiorników, w których wykryto bakterię.

Na czas czyszczenia woda do miejscowości będzie dostarczana beczkowozami. Mieszkańcy Szczytnej najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia będą mogli bezpiecznie odkręcać kurki z wodą.

Czym zostało spowodowane zanieczyszczenie? Jak dowiedział się reporter RMF FM Michał Szpak, wszystko wskazuje na to, że skażenie to efekt ostatniej zimy. W jej trakcie spadło bardzo mało śniegu i dlatego zapasy wody w górach są bardzo słabe. Szczytnickie wodociągi zdecydowały się więc na włączenie do sieci drugiego strumienia, wykorzystującego wodę powierzchniową.

Jednak korzystaniu z tej wody nie sprzyja wysoka temperatura. Z powodu upałów woda jest bardzo ciepła i łatwiej rozmnażają się w niej bakterie.

Niestety zły stan wody wykryto podczas rutynowych badań, które są przeprowadzane 3-4 razy do roku. Może to oznaczać, że przez pewien czas mieszkańcy Szczytnej pili zanieczyszczoną wodę.