Światowa opinia publiczna podzielona w związku z wojną z Irakiem. Amerykańskie ultimatum potępiły m.in. Francja i Niemcy. Prezydent George W. Bush zażądał, by Saddam Husajn i jego synowie wyjechali z Iraku w ciągu 48 godzin. Niespełnienie tego warunku doprowadzi do konfliktu zbrojnego – mówił Bush.

Nie ma usprawiedliwienia dla wojny, nie było powodów do przerywania pracy inspektorów rozbrojeniowych - mówił kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Moje pytanie brzmi: czy zagrożenie, jakie powoduje Irak, usprawiedliwia rozpoczęcie wojny, która kosztować może życie tysięcy niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci. Na tak postawione pytanie odpowiedź brzmi „nie” - takie oświadczanie Schroedera wyemitowała niemiecka telewizja.

Z kolei prezydent Francji Jacques Chirac oświadczył w specjalnym komunikacie, że decyzja USA jest niezgodna z wolą wspólnoty międzynarodowej. Obwinił w nim także prezydenta USA George’a W. Busha za wszystkie negatywne konsekwencje, które może mieć interwencja zbrojna przeciwko reżimowi Saddama Husajna.

Według Francji tylko Rada Bezpieczeństwa może podjąć decyzję o wszczęciu akcji zbrojnej. W związku z tym Bush, ignorując głos większości członków tej instancji, bierze na siebie ciężką odpowiedzialność.

Szef francuskiej dyplomacji był jeszcze bardziej dobitny: ostrzegł, że wojna w Iraku może spowodować destabilizację w całym regionie Zatoki Perskiej.

Bez większych emocji na amerykańskie ultimatum reaguje Rosja. Wprawdzie „Wremia Nowosti” pisze, iż Jankesi łakną krwi, ale na Kremlu patrzą na wypowiedź Busha bez histerii. Dziennik pisze, że gdy rozpocznie się wojna reakcja Moskwy nie będzie pozytywna, ale nie będzie też gwałtownych akcji dyplomatycznych.

Duma zdecydowała dziś, że nie ratyfikuje rosyjsko-amerykański układu o redukcję zbrojeń jądrowych, ale to niewiele znaczący gest.

Dziennik „Wiedomosti” dodaje, że prezydent Wadymir Putin idealnie rozgrywał dotychczasową fazę kryzysu irackiego: nie pokłócił się z Ameryką i zacieśnił kontakty z tzw. Starą Europą.

Rezygnacja z głosowania w Radzie Bezpieczeństwa jest dla Moskwy dobrym rozwiązaniem Putin nadal może zachowywać równowagę między starym a nowym światem.

15:35