​Od poniedziałku patrole straży miejskiej w Warszawie będą rozwozić ciepłe posiłki bezdomnym. Miejsca, gdzie gromadzą się osoby potrzebujące takiej pomocy, są już pod specjalnym nadzorem funkcjonariuszy. Strażnicy chcą kontrolować codziennie 100 lokalizacji.

Pomysłodawcy akcji pomocy bezdomnym deklarują, że będą w stanie codziennie rozdać 200 talerzy gorącej zupy. Jeśli jednak potrzeba będzie więcej, nie będzie z tym problemu - zapewniła w rozmowie z reporterem RMF FM rzecznik straży Monika Niżniak.

Działania strażników nie mają się jednak ograniczać wyłącznie do rozwożenia ciepłych posiłków. To nie koniec zadań patroli. Mamy wytypowanych ponad 100 miejsc, które będą objęte stałą kontrolą - podkreśliła rzecznik. Ta stała kontrola polega na tym, że doraźnie, przez całą dobę w te miejsca podjeżdżają patrole, aby sprawdzić, czy te osoby bezdomne nie potrzebują naszej pomocy - wyjaśniła.

Chodzi m.in. o opiekę medyczną, wykupienie leków czy dostarczenie ciepłych ubrań. Takie osoby mają też możliwość uzyskania pomocy w dotarciu do noclegowni. W Warszawie jest co najmniej kilka tysięcy bezdomnych. Noclegownie są w stanie pomieścić około półtora tysiąca.

Bractwo im. Brata Alberta prosi o wsparcie

Od lat bezdomnych ciepłymi posiłkami wspiera w Lublinie Bractwo Miłosierdzia im. Brata Alberta. Potrzebujący mogą jednak w najbliższym czasie nie dostać gorącej zupy. Zepsuł się bowiem jeden z kotłów do gotowania. Jego naprawa się nie opłaca. Na zakup nowego potrzeba natomiast co najmniej 12 tysięcy złotych.

Bractwo nie dysponuje taką kwotą. Całkowity koszt zakupu nowego kotła to 15 tysięcy złotych. Producent urządzeń zgodził się na 20-procentowy rabat, ale kwota wciąż jest ogromna.

Codziennie z gorącej zupy wydawanej przez Bractwo korzysta natomiast średnio 300 osób. Z każdym dniem ich przybywa, ponieważ pogoda jest coraz bardziej dokuczliwa.

Bractwo w imieniu swoich podopiecznych prosi więc o pomoc w zdobyciu środków finansowych na zakup nowego kotła. Pomóc można wpłacając darowiznę na konto, poprzez stronę internetową www.albert.lublin.pl lub w biurze Bractwa przy ul. Zielonej 3 w Lublinie, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Numery kont bankowych:

Bank PKO BP II/o Lublin, nr konta: 35 1020 3150 0000 3702 0003 3936

ING Bank Śląski, nr konta: 23 1050 1953 1000 0023 3387 2428