Przedstawiciele największych stacji narciarskich chcą pilnego spotkania z ministrem rozwoju w sprawie zbliżającego się sezonu zimowego. Alarmują, że wkrótce powinny rozpocząć się przygotowania do otwarcia stoków narciarskich. Nadal jednak nie wiadomo, czy wyciągi w ogóle ruszą.

"Alpy już teraz są otwarte - czy polskiemu rządowi zależy, żeby polskie ośrodki pozostały zamknięte?" - piszą w oświadczeniu wydanym przez Zarząd Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych. Przedstawiciele branży narciarskiej chcą spotkania z ministrem rozwoju.

Podkreślają, że włoscy operatorzy stacji narciarskich już od końca sierpnia wiedzą, w jaki sposób będą funkcjonowali zimą, z kolei austriackie ośrodki narciarskie takie wytyczne mają od połowy września.

"My nie wiemy, czy będą obowiązywać reżimy, które ustaliliśmy poprzedniej zimy? Czy rządzący śledzą doświadczenia Szwajcarów i Skandynawów, których to ośrodki działały poprzedniej zimy i mogą być wzorem dla innych państw?" - pyta Zarząd PSNiT.

Rok temu w związku z pandemią koronawirusa 28 grudnia wszystkie stoki narciarskie zostały zamknięte. Jeżeli sytuacja powtórzy się w tym roku, to Zarząd Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych będzie rozważał złożenie pozwu przeciwko Skarbowi Państwa.

Stoki narciarskie – gdzie na narty w Europie?

  • Austria - Zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani) odnosi w tym kraju także do turystyki zimowej. "Apres-ski będzie możliwe tylko po zaszczepieniu, wyzdrowieniu lub przejściu testu PCR", dodatkowo w kolejkach linowych trzeba będzie nosić maskę FFP2 - informuje portal "Kronen Zeitung".

  • Włochy - sezon narciarski już się rozpoczął. Pierwsze wyciągi ruszyły w miejscowości Cervinia w włoskiej Dolinie Aosty. Prawo wstępu na wyciągi mają wyłącznie osoby z przepustką Covid-19, wystawianą na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu. Razem z tzw. Green Pass trzeba okazać dowód tożsamości. Te wymogi nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat. Obowiązkowe są maseczki. W pobliskim kurorcie Valtournenche na nartach można będzie jeździć od 20 listopada, a w Torgnon i Chamois od 27 listopada.

  • Francja - stoki narciarskie zostaną otwarte 20 listopada między innymi w takich kurortach jak Val Thorens, Chamonix, Deux-Alpes czy Val d'Isère. Pozostałe, między innymi Morzine dopiero na początku grudnia. Narciarze przed skorzystaniem z wyciągu albo kolejki będą musieli wylegitymować się paszportem covidowym.

  • Szwajcaria - Zermatt czy Engelberg już przyjmują gości i uruchomiły pierwsze trasy narciarskie. Większość zostanie otwartych w połowie listopada. Okazanie przepustki covidowej na wyciągach nie jest wymagane, jedynie w hotelach i restauracjach.