W swojej najnowszej książce zatytułowanej "Sprawa Lecha Wałęsy" Sławomir Cenckiewicz zacytował sensacyjne informacje na temat agenturalnej przeszłości arcybiskupa Józefa Życińskiego. Zdaniem historyka, duchowny figuruje w aktach jako Tajny Współpracownik SB o pseudonimie "Filozof'. Prowadzący go esbecy mieli się z nim spotykać w lokalu kontaktowym w Krakowie przy ulicy Józefitów.

Właścicielka mieszkania przy ul. Józefitów jest zaskoczona informacjami o podwójnym obliczu tego miejsca. Według jej słów, kamienica była do 1945 roku zamieszkiwana przez oficerów gestapo. Po wojnie pojawili się tam towarzysze z Urzędu Bezpieczeństwa. Zajęli wszystkie lokale, razem z mieszkaniem numer 7.

W 1971 roku pani Krystyna zamieniła się – jak się teraz okazuje – z oficerem bezpieki i wprowadza się właśnie na Józefitów. Nie mieszka w nim na stałe, ponieważ razem z mężem pracuje na kontraktach w Iraku i NRD. Do Polski przyjeżdża raz na dwa miesiące, ale nikomu obcemu tego lokalu nie wynajmuje. Twierdzi jednak, że każdy lokal z tej kamienicy, z powodu mieszkających tam esbeków, jest podejrzany i mógł być miejscem spotkań z tajnymi współpracownikami.