Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość w koalicji ze Zjednoczoną Prawicą - wynika z najnowszego badania TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1. Wynik na poziomie 38 procent dałby ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego większość bezwzględną.

Według sondażu, na drugim miejscu znalazłaby się Platforma Obywatelska z poparciem rzędu 27 proc. Do Sejmu weszłoby jeszcze ugrupowanie Pawła Kukiza (13 proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłaby koalicja Zjednoczona Lewica (SLD, Twój Ruch oraz Zieloni) z poparciem na poziomie 3 procent. Tyle samo głosów zdobyłaby partia KORWiN. 2 proc. głosów dostałyby Polskie Stronnictwo Ludowe i NowoczesnaPL Ryszarda Petru. Na 1-procentowe poparcie mogą liczyć Biało-Czerwoni, czyli nowy projekt Grzegorza Napieralskiego i Andrzeja Rozenka (1 proc.) oraz Ruch Narodowy (1 proc.).

Jak wyglądałby podział mandatów?

Z badania wynika, że PiS wraz z Solidarną Polską i Polską Razem może zgarnąć 237 mandatów i mieć większość bezwzględną. PO może liczyć na 160 mandatów, a ugrupowanie Kukiza na 63.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-2 lipca na grupie 1000 dorosłych Polaków.

(mn)