50 milionów metrów sześciennych gazu wydobędzie w tym roku nowo otwarta kopalnia Nosówka w Sędziszowie na Podkarpaciu. Taka ilość surowca wystarczyłaby do ogrzania dwóch miast wielkości Rzeszowa.

Kopalnia została otwarta kilka dni temu. Przeprowadzone tam badania wskazują, że w okolicach Sędziszowa zalega najczystszy gaz w Polsce. Surowiec będzie trafiał nie tylko na samo Podkarpacie, ale do ogólnopolskiej sieci.

14 procent mniej gazu płynie do Polski z ukraińskich gazociągów. Polska znajduje się i tak w lepszej sytuacji niż Węgry, gdzie odnotowano spadek dostaw o ponad 1/4 –poinformowała węgierska firma paliwowa MOL. To efekt zakręcenia przez Rosję kurka z gazem dla Ukrainy. czytaj więcej

Sędziszowskie złoże jest – biorąc pod uwagę polskie zasoby – średniej wielkości. Kopalnia Nosówka będzie mogła pracować przez 15-20 lat.

Złoże to coś w rodzaju gąbki nasączonej gazem, ograniczonej nieprzepuszczalnymi skałami. Surowiec wydobywa się poprzez nawiercenie tego złoża. Na powierzchni gaz jest oczyszczany i przygotowywany do transportu do odbiorców.

W Polsce złoża gazu występują nie tylko na Podkarpaciu, ale także na zachodzie i na północy kraju. Złoża są jednak bardzo rozrzucone, dlatego ich eksploatacja nie jest opłacalna.