Zakłady Azotowe w Poznaniu są pierwszą polską ofiarą rosyjsko-ukraińskiej wojny gazowej. Produkcja amoniaku w zakładzie nie została jednak przerwana. Problem z surowcem rozwiązać może sam Gazprom.

14 procent mniej gazu płynie do Polski z ukraińskich gazociągów. Polska znajduje się i tak w lepszej sytuacji niż Węgry, gdzie odnotowano spadek dostaw o ponad 1/4 –poinformowała węgierska firma paliwowa MOL. To efekt zakręcenia przez Rosję kurka z gazem dla Ukrainy. czytaj więcej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo negocjuje z rosyjskim gigantem, aby ubytek gazu z Ukrainy zastąpić dodatkowymi dostawami z Białorusi.

Jeśli jednak Gazprom powie „nie” to jak wyjaśnia prezes Gaz Systemu, Andrzej Osiadacz: w dalszym ciągu będziemy korzystali z ograniczeń. Na dzisiaj wystarczą ograniczenia do Puław. Jeżeli się okaże, że to nie wystarczy, będziemy ograniczali następne zakłady chemiczne.

Trochę więcej gazu możemy też pobierać z magazynów, ale zapasy są bardzo małe i wystarczą zaledwie na kilka dni.

W najgorszym wypadku, gdyby kryzys gazowy się przeciągał, indywidualni klienci mogą być spokojni; nie ma takiej możliwości, aby gaz przestał płynąć do naszych domów.

Rosyjski gaz trafia do nas częściowo przez rurociągi ukraińskie - dlatego dostawy tego surowca do Polski zmniejszyły się o 10 procent.