Rosja nie chce współpracy z Polską w Grupie do Spraw Trudnych - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Patryk Michalski. W ubiegłym tygodniu MSZ powołało polskich członków grupy. Rosja natomiast - według naszych informacji - nie zamierza zaangażować się w te działania.

Rosja nie chce współpracy z Polską w Grupie do Spraw Trudnych - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Patryk Michalski. W ubiegłym tygodniu MSZ powołało polskich członków grupy. Rosja natomiast - według naszych informacji - nie zamierza zaangażować się w te działania.
Prezydent Rosji Władimir Putin /SERGEI CHIRIKOV/POOL /PAP/EPA

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew uważa, że dialog polityczny między Polską a Rosją jest zamrożony i to przez decyzję naszego kraju, dlatego - jak stwierdził - trzeba zastanowić się nad celem współpracy w takich warunkach.

Jak dowiedział się nasz dziennikarz, w kuluarowych rozmowach Andriejew przyznał wprost, że współpracy nie będzie.

W przesłanym nam oświadczeniu napisał natomiast, że warunkiem odnowienia relacji jest rozmowa na temat "wspólnej polsko-rosyjskiej historii".

OŚWIADCZENIE AMBASADORA ROSJI SIERGIEJA ANDRIEJEWA NA PYTANIA REPORTERA RMF FM PATRYKA MICHALSKIEGO:

RMF FM: Czy strona rosyjska zamierza reaktywować działalność Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych?

AMBASADOR ROSJI: Swego czasu Grupa do Spraw Trudnych Wynikających z Historii Stosunków Rosyjsko-Polskich powstawała pod egidą MSZ Rosji i Polski, mając na celu ułatwienie dwustronnego dialogu politycznego poprzez przekazanie trudnych spraw naszej wspólnej historii do rozpatrzenia przez Grupę.

W warunkach, kiedy dialog polityczny między Rosją a Polską pozostaje zamrożony według decyzji strony polskiej, kwestia celowości wznowienia Grupy wymaga dodatkowego przestudiowania.

Jeżeli od strony polskiej wpłyną odpowiednie propozycje, będą one rozpatrywane w kontekście ogólnej normalizacji stosunków rosyjsko-polskich, włączając pełnowartościowe kontakty polityczne, oraz z uwzględnieniem tego, czy zostaną zaproponowane dla omówienia aktualne kwestie naszej wspólnej historii mające istotne znaczenie dla postępu dialogu politycznego. O ile jest mi wiadomo, na chwilę obecną nie istnieją żadne uzgodnione plany działalności Grupy.

Odmienne stanowisko prezentuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort uważa, że Rosja z zainteresowaniem odnosi się do wznowienia dialogu, o czym pisze Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

OŚWIADCZENIE POLSKIEGO MSZ ws. POLSKO-ROSYJSKIEJ GRUPY DO SPRAW TRUDNYCH:

Informujemy, że z dotychczasowych rozmów, w tym przeprowadzonych z ambasadorem Siergiejem Andriejewem, wynika, że strona rosyjska z zainteresowaniem odnosi się do wznowienia dialogu w ramach Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Strona rosyjska w ostatnim czasie nie dokonywała zmian w składzie osobowym Grupy. W tej chwili nie mamy wiedzy, czy takie zmiany są planowane. W najbliższych tygodniach powinno dojść do spotkania przewodniczących części polskiej i rosyjskiej. Po tym spotkaniu będziemy mogli przekazać więcej informacji na temat konkretnych planów na bieżący rok oraz ewentualnych zmian w składzie rosyjskiej części Grupy. Strona polska będzie dążyć do organizacji spotkania plenarnego, które powinno odbyć się w Polsce (poprzednie posiedzenie odbyło się w Kaliningradzie w 2013 r.).


(e)