Krajowa Rada Izb Rolniczych wyraziła sprzeciw w sprawie niektórych zapisów w planowanej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zmiany w przepisach zapowiedział we wtorek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Rolnicy domagają się wykreślenia zapisu dotyczącego zakazu uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych. Jak powiedział naszemu reporterowi prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, rolnicy są za poprawą jakości życia zwierząt, ale - ich zdaniem - na przykład sprecyzowana musi zostać zapowiedź wprowadzenia kontroli społecznych w gospodarstwach. Od tego dzisiaj są służby weterynaryjne i inne, które wydają zgody - podkreśla Szmulewicz. Uchwała KRIR zostanie wysłana do ministra rolnictwa, premiera oraz prezydenta.

Kaczyński zapowiada zmiany w przepisach

Nowelizację ustawy o ochronie zwierząt zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Główne założenia projektu - podczas spotkania z dziennikarzami - omawiał natomiast szef Forum Młodych PiS Michał Moskal, który wskazał na tzw. piątkę dla zwierząt. Jak wyliczał, chodzi o "humanitarne traktowanie, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, precyzyjne prawo, większą ochronę, bezpieczne schroniska oraz koniec z łańcuchami".

Chcemy pokazać, że miarą naszego człowieczeństwa, jest to, w jaki sposób traktujemy zwierzęta. Chcemy zaimplementować rozwiązania, które funkcjonują chociażby w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Chorwacji, i dlatego chcemy zakazać hodowli zwierząt futerkowych - oświadczył Moskal. Jak dodał, inicjatorzy projektu chcą także ograniczyć ubój rytualny w Polsce. Na mocy ustawy, którą przygotowaliśmy, on będzie się odbywać wyłącznie w takim zakresie, jaki jest potrzebny na potrzeby związków wyznaniowych - poinformował.

Opracowanie: