Wieś Krążkowy pod wielkopolskim Kępnem chce podziękować swojemu najbardziej rozpoznawalnemu mieszkańcowi. Chodzi o Józefa Stawinogę - na świecie znanego jako Fred the Tramp. Mężczyzna długie lata żył w Wielkiej Brytanii w namiocie w centrum Wolverhampton. Przez buddystów uznawany jest nawet za świętego.

O tym, że Fred to ich Józek, rodzina dowiedziała się po jego śmierci. Gdy administracja zaczęła szukać spadkobierców, okazało się, że sławny kloszard to mieszkaniec Krążkowych. Z sołtysem wsi Krążkowy i jej mieszkańcami rozmawiał nasz reporter Adam Górczewski:

Przez ok. 35 lat Stawinoga mieszkał samotnie w namiocie na wysepce otoczonej ze wszystkich stron przez miejską obwodnicę. Korzystał z ludzkiej życzliwości i darmowych posiłków dla najbiedniejszych przywożonych mu dwa razy dziennie.

Dla ceniących ekscentryzm Anglików Fred the Tramp stał się popularnym elementem lokalnego kolorytu. Światową sławę zdobył sobie za pośrednictwem internetowego portalu Facebook, na którym zebrało się liczące 6,5 tys. osób grono jego admiratorów. Uchodzi za pierwszego w świecie kloszarda, który zdobył rozgłos w Internecie.