Austriacki rząd chce przeprowadzić reformę emerytur; swój projekt nazywa "harmonizacją". Większość Austriaków twierdzi, że to zamach na ich portfele. Dlatego też w Austrii trwa referendum ws. planów reformy.

Wg rządowego planu „harmonizacji” Austriacy powinni pracować dłużej – o 2,3 lata albo płacić wyższe składki, a potem otrzymywać niższe emerytury.

Emerytów w Austrii z każdym rokiem jest coraz więcej i dlatego system emerytur trzeba zreformować, aby w przyszłości wszyscy mieli z czego żyć. Dlatego rząd musi reagować. Ludziom się to nie podoba, a opozycja wykorzystuje zamieszanie – wszak wybory za rok. Stąd też pomysł referendum.

W Austrii od rana trwa już druga w ciągu tygodnia wielka fala protestów przeciwko reformie emerytalnej. Jeśli wejdzie w życie sposób ich obliczania, to Austriacy mogą stracić nawet do 30 procent obecnej wysokości emerytur, a niektórzy będą musieli pracować do 75. roku życia. czytaj więcej

Wyniki głosowania nie są trudne do przewidzenia, ale nawet jeśli rząd będzie musiał się wycofać z reform, to każdy następny gabinet stanie przed tym samym problemem.

10:30