Jeśli nie musisz, nie wychodź w wyższe partie gór. W Tatrach i Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy górscy ostrzegają, że szlaki są oblodzone i odradzają piesze wędrówki bez specjalistycznego sprzętu zimowego.

Zima pokazała swoje złe oblicze. Lawina w Tatrach przysypała grupę turystów idącą z Hali Kondratowej na Giewont. Jak informuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki, nikomu nic poważnego się nie stało. Wszyscy zdołali sami się odkopać. czytaj więcej

O tym, jak zdradliwa bywa zima, przekonali się wczoraj turyści na Hali Kondratowej w Tatrach, których porwała lawina. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Z kolei na Słowacji potężna lawina przecięła popularny szlak do schroniska – Zbójnickiej Chaty. Sytuacja lawinowa w Tatrach jest naprawdę poważna. Przy drugim i trzecim stopniu zagrożenia lawinowego zdarza się najwięcej wypadków - ostrzega zastępca naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Edward Lichota w rozmowie z reporterem RMF FM Maciejem Pałahickim. Posłuchaj:

Fatalne warunki do turystyki górskiej panują także w Karkonoszach. Ratownicy GOPR ostrzegają przez wychodzeniem zbyt późno na szlaki. Taki błąd popełniła wczoraj grupa siedmiu turystów, która zgubiła się w drodze z Domu Śląskiego do schroniska Odrodzenie. Dopiero w nocy zaginionych odnaleźli goprowcy i pomogli im dotrzeć do schroniska.