Trzy tygodnie – tyle zdaniem naukowców powinien trwać urlop, żebyśmy dobrze wypoczęli po ciężkiej pracy. Pierwszy tydzień to czas na adaptację do nowych warunków; drugi potrzebny jest na oswajanie miejsca, a trzeci na właściwy odpoczynek. Urlop kojarzy się z przyjemnościami, ale, jak przestrzegają psychologowie, może być też zagrożeniem.

Jak uniknąć wakacyjnego stresu? Po pierwsze, należy uzgodnić wcześniej z tymi, którzy będą nam towarzyszyć na wakacjach, co chcemy robić. Dzięki temu unikniemy kłótni o to, że część chce zwiedzać, a część tylko leżeć na plaży. Po drugie, nie należy obiecywać sobie, że urlop rozwiąże wszystkie nasze problemy. Na wakacje warto również zabrać ze sobą książki, które można przeczytać w deszczowy dzień, zamiast marudzić, że znów nie mamy szczęścia do pogody.

W biurze przed urlopem zamiast nerwowo odliczać dni warto dokończyć wszystkie projekty - radzi psycholog pracy Andrzej Najmiec. Potem jeszcze trudny moment pakowania, podróż i już… Podczas samego urlopu warto pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie – robię tylko to co lubię. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Katarzyny Sobiechowskiej-Szuchty:

Psychologowie twierdzą, że gorszy od braku urlopu jest pierwszy dzień w pracy po powrocie z wakacji. Organizm funkcjonuje jeszcze według innego zegara, a na biurku piętrzą się zaległości, które rosły, gdy odpoczywaliśmy. Z leczącymi pourlopowego kaca rozmawiał reporter RMF FM Maciej Stopczyk. Posłuchaj: