Na razie nie dostaliśmy zaproszeń - tak Kancelarie Prezydenta i Premiera komentują ewentualny udział Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska w uroczystościach pogrzebowych gen. Sikorskiego na Wawelu. Głowa państwa nie ma w tym czasie zaplanowanych żadnych obowiązków, więc jeśli zaproszenie się pojawi, zapadną decyzje, kto pojedzie na uroczystości - usłyszała reporterka RMF FM. Wiadomo natomiast, że na pogrzeb nie wybiera się marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który w tym czasie weźmie udział w spotkaniu parlamentów polskiego i niemieckiego.

Na trzecich już uroczystościach pogrzebowych generała Władysława Sikorskiego spodziewanych jest nawet kilkanaście tysięcy osób. 25 listopada jego szczątki, znajdujące się obecnie w wawelskiej katedrze, zostaną ponownie wydobyte i poddane badaniom. A dzień później znów złożone do sarkofagu.

15 lat temu, gdy szczątki Władysława Sikorskiego trafiły z brytyjskiego Newark na Wawel, generała żegnała cała Polska. Jak będzie 26 listopada? Na uroczystości na pewno przybędą rodzina generała i wojskowi weterani, nie tylko ci, którzy służyli pod jego dowództwem. Pojawi się również kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego i być może najważniejsi politycy w państwie.

Infomacja o terminie uroczystości pogrzebowych została przekazana do pana prezydenta RP, do premiera i władz państwowych - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Maciejem Grzybem ksiądz Zdzisław Sochacki:

W 1993 roku podczas poprzedniej uroczystości na Wawelu politycy pojawili się tłumnie. Pochówek odbywał się wówczas na dwa dni przed przyspieszonymi wyborami do Sejmu i Senatu, stanowił więc okazję do pokazania się za darmo całej Polsce.

Dochodzenie w sprawie śmierci generała Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych z czasów II wojny światowej, wszczął 3 września katowicki oddział IPN. Zdaniem historyków Instytutu, istnieją przesłanki do postawienia hipotezy, że Sikorski zginął w wyniku spisku, a nie w katastrofie, jak wcześniej sądzono.

Władysław Sikorski zginął w Gibraltarze 4 lipca 1943 roku podczas powrotu z inspekcji sił Armii Polskiej na Wschodzie. Samolot Liberator II AL523, którym leciał generał, spadł do morza tuż po starcie. W katastrofie zginęli również córka Sikorskiego, szef sztabu Naczelnego Wodza, Tadeusz Klimecki, i siedem innych osób. Generała pochowano na cmentarzu lotników polskich w Newark, koło Nottingham. Po ekshumacji zwłok w 1993 roku jego prochy przewieziono do Warszawy, a następnie zostały złożone w krypcie na Wawelu.