Jest niedziela, a twoje dziecko ma wysoką gorączkę i nie wiesz, co zrobić? Przy świątecznym stole zrobiło ci się słabo i zastanawiasz się, gdzie zadzwonić? Poniżej prezentujemy krótki poradnik działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

W obu powyższych przypadkach stajemy przed dylematem - skorzystać ze świątecznej i nocnej opieki lekarskiej czy dzwonić na pogotowie, które zawiezie nas na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wybierając, musimy działać zdroworozsądkowo. Każdy przypadek jest inny.

Gdy w grę wchodzi zdrowie małego dziecka, w 90 proc. przypadków wzywamy pogotowie. Jest to uzasadnione, bo mały organizm inaczej reaguje na dolegliwości. Na przykład biegunka może doprowadzić do odwodnienia, a 38 stopni gorączki do poważnych komplikacji. W przypadku analogicznych dolegliwości u osoby dorosłej, korzystamy jednak ze świątecznej i nocnej opieki lekarskiej. Nie ma bowiem zagrożenia dla naszego życia.

Lista i numery telefonów dyżurujących placówek znajdują się na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Z opieki możemy korzystać całodobowo w weekendy i święta oraz od poniedziałku do piątku pomiędzy 18.00 a 8.00. W wyjątkowych przypadkach to lekarz dojeżdża do chorego.

Dla jasności podajmy kolejne przykłady. Gdy ktoś z naszych bliskich stracił przytomność, dzwonimy na pogotowie. Jeśli jednak ta sama osoba poczuła się słabo, jedziemy z nią do punktu świadczącego świąteczną i nocną opiekę lekarską. Podobnie jest w przypadku złamań czy zwichnięć. Kiedy idąc chodnikiem źle staniemy i boli nas noga, nie musimy wzywać karetki. Skorzystajmy ze świątecznej opieki lekarskiej. Jeśli jednak jest to otwarte złamanie lub ból jest tak duży, że uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie - dzwonimy na pogotowie.

Podsumowując, w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia korzystamy z pomocy pogotowia ratunkowego i szpitalnego oddziału ratunkowego. Wezwanie karetki jest też uzasadnione gdy w grę wchodzi zdrowie kobiety w ciąży lub małego dziecka. W pozostałych przypadkach powinniśmy udać się do najbliższego punktu świadczącego świąteczną i nocną pomoc lekarską.

(bs)