Ponad 80 uczestników kolonii i personelu w Kruklankach na Mazurach ma objawy zakażenia norowirusami – poinformował warmińsko-mazurski sanepid.

Warmińsko-mazurski inspektorat sanitarny poinformował, że 81 osób związanych z koloniami w miejscowości Kruklanki w powiecie giżyckim na Mazurach ma objawy zakażenia norowirusami. Podkreślono, że badania laboratoryjne na razie potwierdziły takie zakażenie u sześciu osób.

"Wśród skarżących się na dolegliwości, głównie bóle brzucha i wymioty, było do tej pory 68 dzieci i 13 osób z personelu" - poinformował sanepid.

Czym są norowirusy?

Norowirusy są częstą przyczyną występowania nieżytu żołądka i jelit u ludzi. 

"Źródłem zakażenia jest zwykle bezpośredni kontakt z człowiekiem chorym lub rekonwalescentem bądź styczność z zanieczyszczoną powierzchnią lub przedmiotami np. toaletą, bielizną, meblami, znajdującymi się w otoczeniu chorego. Zakazić się można także drogą pokarmową przez spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej norowirusami, jak również przez wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu" - poinformował sanepid.

W komunikacie dodano, ze sposobem zapobiegania zakażeniem norowirusem jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej i odpowiednia higiena przygotowywania posiłków.

Objawy zatruć pokarmowych pojawiły się także od minionego weekendu wśród uczestników obozu żeglarskiego w Mrągowie. W poprzednich tygodniach sierpnia zgłaszano podejrzenia zatruć pokarmowych w dwóch innych placówkach wypoczynkowych - w Olsztynie i w Mrągowie.