Główny Urząd Nadzoru Budowlanego cofnął pozwolenie na budowę zamku w Stobnicy w Wielkopolsce. Monumentalna budowla zaczęła powstawać w 2015 roku. To prywatna inwestycja grupy wielkopolskich biznesmenów.

Decyzja urzędu oznacza, że inwestorzy muszą się odwołać od decyzji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego do sądu albo postarać się o nowe pozwolenie na budowę. 

Jeśli sąd podtrzyma decyzję nadzoru budowalnego, a miejscowa administracja nie wyda kolejnego pozwolenia - niewykluczone, że obiekt, który osiągnął już niemal stan surowy - będzie trzeba rozebrać. 

Przypomnijmy też, że pod koniec ubiegłego roku, po prokuratorskim śledztwie, do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom w sprawie budowy. To m.in. główny projektant obiektu, urzędnicy ze starostwa powiatowego w Obornikach Wielkopolskich, przedstawiciele inwestora oraz pracownicy powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. 

Inwestycja poznańskiej spółki D.J.T. jest prowadzona na obszarze Natura 2000. Powstający na skraju Puszczy Noteckiej obiekt ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i mieć kilkudziesięciometrową wieżę

Opracowanie: