Pomnik poświęcony pamięci 20 lotników, którzy zginęli w styczniu w katastrofie samolotu CASA, odsłonięto w Mirosławcu w województwie zachodniopomorskim. Głównym elementem pomnika jest głaz z nazwiskami żołnierzy oraz fragment statecznika z rozbitego samolotu.

Utraceni, lecz nie zapomniani, pokonani nie w walce lecz przez los. Jakież znamienne i prawdziwe są te słowa wyryte na pamiątkowej tablicy ofiar samolotu CASA - powiedział podczas uroczystości generał broni Andrzej Błasik, dowódca Sił Powietrznych WP.

W ceremonii odsłonięcia pomnika wzięły udział rodziny tragicznie zmarłych oficerów, wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego genernał Franciszek Gągor.

Myślę, że wiele czynników się złożyło na to, co się stało - mówi jeden z pilotów samolotu CASA. Reporterowi RMF FM Pawłowi Żuchowskiemu udało się porozmawiać z kolegami zmarłych wojskowych. Posłuchaj:

Samolot CASA C-295 M z 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego w Krakowie rozbił się 23 stycznia w czasie podchodzenia do lądowania w 12. Bazie Lotniczej w Mirosławcu. Maszyna spadła na zalesiony teren, około 800 metrów od pasa startowego. Na jej pokładzie znajdowało się 16 wysokiej rangi oficerów Sił Powietrznych i 4 członków załogi. Wszyscy zginęli na miejscu.