Nowy Targ według Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) to miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej. Wśród najbardziej zanieczyszczonych smogiem znalazły się także uzdrowiska: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, za to w zestawieniu nie ma już Krakowa.

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego tworzony jest co roku od sześciu lat na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Najnowszy ranking obejmuje dane z 2020 r. W rankingu brane są pod uwagę tylko te miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Jakość powietrza w pozostałych miejscowościach nie jest znana.

Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach. Tegoroczna pozycja Nowego Targu w rankingu to rzecz bez precedensu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera - skomentował rzecznik PAS Piotr Siergiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Smog a koronawirus: Ryzyko śmierci może wzrosnąć wielokrotnie!

Ponadto stwierdzono, że od 2016, czyli odkąd rozpoczęto pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu, stężenie tego rakotwórczego zanieczyszczenia wzrasta z roku na rok. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3, co stanowi 1800 proc. dopuszczalnej w Polsce normy.

Rzecznik PAS zauważa, że od 2019 r. kiedy w życie weszła uchwała antysmogowa, w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast nie ma już Krakowa. W stolicy Małopolski dokonała się największa poprawa jakości powietrza według rankingu PAS.

NIE PRZEGAP: Nawdychałeś się smogu? Zrób sobie oczyszczającą inhalację!

Widać, że konsekwentna polityka antysmogowa Krakowa przynosi odczuwalne i mierzalne skutki - skwitował Siergiej.