Platforma Obywatelska jest skłonna wycofać z projektu ustawy, odbierającej przywileje esbekom, zapis dotyczący zabrania emerytur żołnierskich - dowiedział się reporter RMF FM. Poseł PO Jarosław Gowin przyznał, że mógłby to być błąd, który jego partia poprawi.

Żołnierze nie znaleźli się w projekcie przypadkiem. To raczej skutek niechlujstwa autorów projektu. Nie chciało im się wypisywać wszystkich kategorii osób, którym PO chce odebrać przywileje emerytalne. Prościej było umieścić odwołanie do ustawy lustracyjnej. Ta wymienia już służby wojskowe.

Jarosław Gowin przyznaje się do niedokładnej znajomości projektu ustawy i zapewnia, że jego partia nie chciała pozbawić emerytur wojskowych: Na pewno nie taka jest intencja Platformy. Jeżeli rzeczywiście jest tak, jak pan mówi, to znaczy, że autorzy ustawy popełnili błąd. Nie mogę powiedzieć w tym momencie, że taki błąd jest, bo nie analizowałem tego dokładnie. Z takich błędów będziemy potrafili się wycofać. Jeśli PO skoryguje kategorie osób podlegających ustawie zwiększą się jej szanse na przejście przez Trybunał Konstytucyjny.

O tym kontrowersyjnym pomyśle mówił w Kontrapunkcie RMF FM i Newsweeka generał Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych. Będzie bardzo wiele emocji kiedy ta ustawa będzie procedowana w Sejmie - powiedział. Jego zdaniem ustawa może zostać zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny, o ile tam trafi.