To zawęża i osłabia obszar negocjacji Polski z USA – tak Bronisław Komorowski z PO krytykuje poranną deklarację czeskiego premiera. Mirek Topolanek powiedział w Warszawie, że prawdopodobnie Czechy i Polska odpowiedzą pozytywnie na amerykańską notę w sprawie tarczy antyrakietowej.

Przygotowujemy się do opracowania odpowiedzi na notę amerykańską. Prawdopodobnie oba kraje odpowiedzą na tę notę pozytywnie. Dopiero później rozpoczną się negocjacje - stwierdził Topolanek.

Polska i Czechy szczegółowo uzgodniły sposób postępowania z Amerykanami w czasie negocjacji dotyczących systemu obrony antyrakietowej. Oba kraje są skłonne zgodzić się na ofertę USA – przyznali premierzy Kaczyński i Topolanek. czytaj więcej

Komorowski krytykuje te słowa. Według niego nie można mówić „tak”, nie wiedząc, co otrzymamy w zamian. Rozmowy z Amerykanami to bowiem wciąż pieśń przyszłości. Jeżeli ktoś mówi przed negocjacjami, że w zasadzie się zgadza, oznacza, że jest więźniem własnej decyzji i jeszcze niewiele może oczekiwać od rozmówcy - stwierdził w rozmowie z RMF FM Komorowski.

To nie pierwsza krytyczna wypowiedź Platformy Obywatelskiej w sprawie tarczy antyrakietowej. Jeszcze kilkanaście dni temu ugrupowanie po cichu kibicowało rządowi. Obecnie po konsultacjach z różnymi ekspertami uważa przyjęcie amerykańskiej oferty za ryzykowne przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, wciąż nie mamy pewności, czy Stany Zjednoczone zabezpieczą nas przed gniewem Rosji. Po drugie, czy za rok po ewentualnej wygranej w wyborach amerykańscy demokraci nie wycofają się z budowy, zostawiając nas na lodzie. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Milczarz: