Trzeci tom „Potopu” Henryka Sienkiewicza po 65 latach wrócił do Biblioteki Publicznej w Suwałkach. Został znaleziony w domu przeznaczonym do rozbiórki.

Książka została wydana w 1949 roku. Zachowała się jej oryginalna oprawa, ale dodatkowo została też oprawiona przez introligatora. Okładka jest tekturowa z wykończeniami płótna.

W domu przeznaczonym do likwidacji zostały znalezione stare książki. Jedna z nich miała pieczątkę biblioteki. Znalazca uznał, że trzeba ją zwrócić i przyniósł ją do nas. Na podstawie pieczątki należącej wówczas do Biblioteki Powiatowej w Suwałkach doszliśmy do wniosku, że książka musiała być wypożyczona przed 1956 rokiem, czyli co najmniej 65 lat temu – powiedziała PAP Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Suwałkach.

Dodała, że jest zadowolona, że „Potop” wrócił do placówki po tylu latach i nie będzie szukała winowajcy, by zapłacił karę za przetrzymanie książki. 

Książka nie zostanie przywrócona do wypożyczalni, ale zostanie dołączona do dokumentów historycznych opowiadających o tym, co przez lata działo się w suwalskiej placówce. 

Światowy rekord

Prawdopodobnie rekordzistą w przetrzymaniu książki bibliotecznej jest mieszkanka Berkley w stanie Kalifornia w USA, która w 1945 roku wypożyczyła poemat Waltera Scotta "Pani Jeziora". Córka kobiety odkurzając swoją domową biblioteczkę znalazła wolumin. Okazało się, że przeleżał tam ponad 70 lat.