Albo będzie mowa wprost o ludobójstwie, albo nie będzie żadnej uchwały katyńskiej - tak politycy Prawa i Sprawiedliwości skomentowali kompromisową propozycje szefa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniewa Chlebowskiego. Posłów PiS wspiera Pałac Prezydencki.

W Katyniu bezsprzecznie doszło do ludobójstwa, a wszelkie próby zaprzeczenia temu są całkowicie niewłaściwe - takie stanowisko prezydenta przekazał dziennikarzom jego minister Paweł Wypych. Lech Kaczyński w południe spotkał się z przedstawicielami Rodzin Katyńskich. To oni sami poprosili głowę państwa o rozmowę.

Co ciekawe, na spotkaniu nie było prezesa Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich Andrzeja Skąpskiego. W sobotę w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Skąpski oświadczył:

Dopiero od nowej kadencji będzie łatwiej odwołać szefa IPN. Nie ma mowy o tym, by ktoś w trakcie kadencji prezesa Kurtyki chciał go zdymisjonować - zapewniał Zbigniew Chlebowski. Szef klubu PO ujawnił, że w projekcie uchwały katyńskiej ma znaleźć się sformułowanie, że była to "zbrodnia... czytaj więcej

To obrzydliwy i gorszący spór. Po raz kolejny gra się śmiercią naszych bliskich - komentuje prezes Federacji Rodzin Katyńskich.

Być może próba nazwania zbrodni katyńskiej sowiecką zbrodnią katyńską nacechowaną elementami ludobójstwa, jest dobrym rozwiązaniem - zaproponował dziś w Kontrwywiadzie RMF FM Chlebowski.

W ubiegłym tygodniu klubom nie udało się uzgodnić jednego projektu uchwały w sprawie rocznicy, w związku z czym ostatecznie do sejmowej komisji trafiły trzy propozycje: jedna marszałka Komorowskiego, dwie - klubu PiS, przy czym jedna z nich to wierne powtórzenie uchwały Senatu z 2007 roku.