Komisja Ligii Ekstraklasy SA zajmie się dziś rasistowskim transparentem na stadionie w Białymstoku, na którym napisano: "Roger, nigdy nie będzie Polakiem". To nie pierwszy taki incydent w ostatnim czasie. Pisaliśmy już o antysemickiej koszulce piłkarza ŁKS Arkadiusza Mysony i obrażaniu przez pseudokibiców GKS-u czarnoskórego piłkarza Odry Opole.

Najprościej byłoby wymienić pseudokibiców na prawdziwych kibiców, ale nie jest to takie proste. Dlatego minister sportu Mirosław Drzewiecki wierzy, że rasizm na stadionach pomoże wyplenić gotowy już projekt ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Na stadionach pojawi się monitoring, identyfikacja - kibice przestaną być anonimowi. W dużym stopniu doprowadziło do takiej sytuacji, że nie będziemy bezbronni. Będziemy mogli wyłuskać takiego człowieka i wyeliminować - uważa minister sportu. Jeśli będzie wiadomo, że kara jest nieuchronna, odstraszy to kolejnych chętnych do jakichkolwiek wybryków – dodaje.

Projekt ustawy – tłumaczy Drzewiecki – powstał w duchu prawa angielskiego. Problem angielski był powszechnie znany w Europie i Anglicy wstydzili się za swoich kibiców, a dziś mają bezpieczne stadiony.

W polskim sporcie jest wiele patologii – przyznaje wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Jerzy Engel. A patologię – jak podkreśla – trzeba stłumić w zarodku. To musi dotyczyć każdego wydarzenia.

Tu do gry powinny wkroczyć kluby: Kluby muszą sobie z tym poradzić i musi sobie z tym poradzić również Ekstraklasa - zaznacza Engel.

Jestem zbulwersowany i nie chcę używać mocniejszych słów, żeby nie obrażać osób, które to zrobiły. Zastanawiam się, czy można ich w ogóle nazwać osobami - tak o wywieszeniu transparentu w Białymstoku mówi prezes Ekstraklasy Andrzej Rusko.

Od rasistowskiego ekscesu odcinają się kibice Jagiellonii. Pragniemy przeprosić Rogera Guerreiro za skandaliczny w swej wymowie transparent - napisano w oświadczeniu wydanym przez Stowarzyszenie Sympatyków Jagiellonii.

W drugiej połowie spotkania Jagiellonii z Legią Warszawa na trybunie fanów białostockiej drużyny zawisł transparent z napisem Roger nigdy nie będziesz Polakiem, dotyczący piłkarza stołecznej drużyny, od niedawna obywatela naszego kraju.

Takie przejawy ksenofobii i nietolerancji obce są prawdziwym kibicom Jagiellonii i w regionie słynącym z wielokulturowości i koegzystowania wielu religii nigdy więcej nie powinny mieć miejsca – możemy przeczytać w oświadczeniu. Według kibiców, inspiratorzy i twórcy napisu to wąska grupa ludzi i zdecydowana większość sympatyków białostockiego klubu nie reprezentuje takich postaw.