"Nie mamy dostępu do ponad połowy leków onkologicznych zarejestrowanych w ostatnich latach w Europie" - skarżą się pacjenci w petycji, którą złożą na początku tygodnia w kancelarii premiera. Stowarzyszenia chorych - wśród nich między innymi Fundacja Alivia, na zlecenie której przygotowano raport - alarmują, że wydatki na innowacyjne preparaty onkologiczne są na poziomie zaledwie dwóch procent krajowego budżetu na leki. Pacjenci skarżą się między innymi na to, że tylko w przypadku raka jajnika mają pewność, że są leczeni zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Według profesora Cezarego Szczylika, kierownika Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, przyczyny to brak pieniędzy i nadmierna biurokracja. Jeżeli zalecenia są Europejskiego Stowarzyszenia Onkologii Medycznej, to nie należy oddawać ich do oceny kolejnych specjalistów i dopiero potem procedować, tylko należy przyjąć standardy europejskie jako europejskie, a tylko po drodze zastanawiać się, jak je sfinansować - przekonuje onkolog w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

Zgadza się z nim profesor Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii. Można uzasadnić zbieranie informacji w ramach biurokracji, które się wykorzystuje. Ale nie widziałem żadnego opracowania wykorzystującego te informacje. Robi się to chyba tylko po to, żeby utrudnić życie lekarzom - mówi profesor Jędrzejczak. Wizyty pacjenta onkologicznego wyglądają tak, że lekarz ma dla niego dwie minuty i może mu zaoferować jedną trzecią tego, co ma w Europie. Nie należymy pod tym względem do Europy - dodaje profesor Cezary Szczylik. 

Zdaniem Fundacji Alivia, na zlecenie której przygotowano raport, Polska w ratowaniu zdrowia i życia swoich obywateli nie korzysta z osiągnięć współczesnej nauki i medycyny. Ponad połowa leków onkologicznych - 53 procent z 94 substancji zarejestrowanych w ciągu ostatnich 12 lat w Europie, w ogóle nie jest dostępna dla polskich pacjentów.

Na 19 analizowanych w raporcie nowotworów (w tym najbardziej śmiertelnych 9 guzów litych i 10 hematoonkologicznych), tylko w jednym pacjenci w Polsce mają pewność, że są leczeni zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Tym wyjątkiem jest rak jajnika, gdzie leczenie jest spójne ze światowymi wytycznymi, a onkolodzy dysponują pełnym arsenałem leków określonym w międzynarodowych standardach leczenia.

Autorzy raportu podkreślają jednocześnie, że dopłaty pacjentów do leków w ciągu zaledwie dwóch lat wzrosły aż o 44 proc. (z 34 mln w 2014 do 49 mln w 2016 r.). Fundacja Alivia w związku z powyższym, postuluje stworzenie strategii refundacyjnej państwa, która pozwoli na zwiększenie dostępu pacjentów do nowoczesnych leków i bardziej efektywne leczenie chorych, zgodne z tym, na co pozwala obecnie medycyna.

(mal)