Jak dowiedział się nasz reporter, Ministerstwo Zdrowia stworzy specjalną grupę refundacyjną – tylko z produktami dla pacjentów zmagających się z EB, czyli pęcherzowym oddzielaniem się naskórka. Efekt ma być taki, że nie powtórzy się sytuacja z początku roku, kiedy niektóre niezbędne dla chorych opatrunki podrożały nawet o 700 procent!

Jak dowiedział się nasz reporter, Ministerstwo Zdrowia stworzy specjalną grupę refundacyjną – tylko z produktami dla pacjentów zmagających się z EB, czyli pęcherzowym oddzielaniem się naskórka. Efekt ma być taki, że nie powtórzy się sytuacja z początku roku, kiedy niektóre niezbędne dla chorych opatrunki podrożały nawet o 700 procent!
Chora na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa - EB) Zosia, podczas zmiany opatrunków /Dominik Kulaszewicz /PAP

Nowa grupa refundacyjna ma zacząć działać najpóźniej od maja – powiedział dziennikarzowi RMF FM Michałowi Dobrołowiczowi wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek dla pacjentów chcemy stworzyć specjalne świadczenie finansowane z NFZ-u dedykowane dla tej niewielkiej grupy chorych. To już za trzy miesiące. Uważamy, że do marca sytuacja jest zabezpieczona, pacjenci otrzymują bezpłatne opatrunki ze specjalnej, dodatkowe puli - dodał wiceminister odpowiedzialny za politykę lekową.

Dzięki stworzeniu nowej, oddzielnej grupy limitowej, wysokość dopłat do refundowanych opatrunków byłaby łatwiejsza do przewidzenia. W połowie stycznia w specjalnej petycji do Ministerstwa Zdrowia domagały się tego organizacje pacjentów. Zamiast jednej dużej szuflady, w której bandaże dla pacjentów z EB są teraz tylko jednym z wielu elementów – funkcjonowałoby kilka mniejszych szuflad. W jednej z nich byłyby tylko niezbędne chorym na EB opatrunki.

Pierwsze bezpłatne opatrunki już u pacjentów

Jak ustalił nasz reporter, tysiąc bezpłatnych opatrunków dla chorych na EB, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka, na początku tego tygodnia trafiło do Poradni Dermatologii i Wenerologii w Warszawie. Część z nich odebrali już najbardziej potrzebujący pacjenci. Dodatkowe pół tysiąca opatrunków od prywatnego darczyńcy dostała Fundacja EB Polska, która zamierza przekazać dodatkową pulę Stowarzyszeniu Debra Polska Kruchy Dotyk, które zajmuje się dystrybucją bandaży. Do połowy lutego firma produkująca opatrunki zamierza przekazać kolejny tysiąc bezpłatnych opakowań. To doraźna pomoc i odpowiedź na problem ponad pół tysiąca chorych. Od stycznia - wraz z nową listą leków refundowanych - niektóre niezbędne dla nich bandaże podrożały o ponad siedemset procent. Czyli miesięcznie nawet o ponad tysiąc złotych.

TU MOŻNA SPRAWDZIĆ, JAK STARAĆ SIĘ O BEZPŁATNE OPATRUNKI:

Styczniowe zmiany dopłat pacjentów do opatrunków - jak tłumaczyła w rozmowie z RMF FM rzeczniczka resortu zdrowia - nie były związane ze zmianą urzędowych cen zbytu, które od 1 stycznia 2017 roku są takie same jak urzędowe ceny zbytu w okresie listopad-grudzień 2016 roku. Zmiany dopłat pacjenta do opatrunków stosowanych w leczeniu EB spowodowane były zmianą podstawy limitu finansowania w opisywanych grupach.

Zgodnie z mechanizmem refundacyjnym, podstawa limitu finansowania wyznaczana jest automatycznie i jest uzależniona od wysokości urzędowych cen zbytu opatrunków w danej grupie limitowej, oraz od ich obrotu w grupie, w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia.

(ag)