Ta zakaźna choroba zaatakowała głównie w obwodzie kijowskim na Ukrainie. Stwierdzono tam już ponad 30 tysięcy przypadków. Stacje sanepidu ze wschodniej Polski - Podlasia i Lubelszczyzny rozesłały do przychodni ostrzeżenia.

Epidemiolodzy na razie monitorują sytuację i pobierają od chorych próbki do badań. Całkowicie jednak ryzyka epidemii nie da się wykluczyć: Ten genotyp wirusa, który występuje na Ukrainie został również potwierdzony w Niemczech. Istnieje taka możliwość, że również pokaże się on i u nas - mówią lekarze.

Odra to głównie choroba dzieci. Mniej więcej od 10 lat szczepienie przeciwko tej chorobie jest obowiązkowe – w wielu 13 miesięcy, potem dawka przypominająca w wielu lat 5-6. Od tego roku przeciwko tej chorobie szczepione są dzieci w wielu 10-11 lat.

Wcześniej szczepienie przeciwko odrze było dobrowolne. Lekarze radzą więc sprawdzić książeczki zdrowia kilkunastoletnich dzieci czy były szczepione. Jeśli nie, warto to zrobić. Dorośli są bardziej odporni, ale warto również skonsultować się z lekarzem. Nawet jeśli ktoś w dzieciństwie chorował na odrę, nie jest na nią uodporniony do końca życia.