Sto tysięcy złotych - za taką cenę zlicytowano w Krakowie rękopis Adama Mickiewicza. Nieznany dotąd list Wieszcza do swojego przyjaciela z Paryża z 1840 roku zakupił prywatny nabywca. Według ekspertów rękopis Mickiewicza to prawdziwy rarytas.

Nieznany dotąd list, skreślony ręką wieszcza, był napisany do jego przyjaciela mieszkającego w Paryżu. Powstał około 1840-1844 roku. Jest napisany na cienkim papierze bibułkowym, atramentem w kolorze ciemnej sepii.

Pewne jest, że list pochodzi z prywatnej kolekcji, spoza Krakowa. Nie wiadomo natomiast, kto jest jego sprzedawcą. Licytacja cieszy się dużym zainteresowaniem. Rękopisy Adama Mickiewicza należą bowiem do najrzadszych – nie tylko na skalę kraju, ale także na skalę europejską.

Pisany na bardzo cienkim papierze, świetnie się zachował, nie wyblakł - ocenia Piotr Wójtowicz, właściciel krakowskiego antykwariatu gdzie odbyła się licytacja:

Listy, odręczne notatki i krótkie teksty często osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Są wielką atrakcją dla fanów i kolekcjonerów. Najciekawszym aukcjom listów i rękopisów przyjrzała się dziennikarka RMF FM Katarzyna Sobiechowska-Szuchta. Posłuchaj: