Blind Football, to piłka nożna dla niewidomych i słabowidzących. Drużyna Śląsk Wrocław Blind Football - będąca aktualnie mistrzami świata - szykuje się właśnie do eliminacji mistrzostw Europy. 22 września jedzie do Rumunii.

Chłopaki grają na słuch, można powiedzieć. Mają zasłonięte oczy. Ci którzy widzą, muszą mieć jeszcze plastry na oczach, żeby było uczciwie. Ligę możemy grać z chłopakami, którzy coś widzą, ale na mistrzostwa Europy czy na mistrzostwa Świata, na paraolimpiadę jadą osoby, które nic nie wiedzą. Zawodnicy słuchają komend, trenera i przewodnika. Trenerzy mówią, kiedy strzelać i ile metrów jest do bramki. W każdej drużynie jest 4 zawodników i bramkarz, który jest pełnosprawny - mówi Mikołaj Nowacki trener Śląska Wrocław Blind Football.

Piłka wydaje dźwięk. Dzięki temu zawodnicy mogą ją zlokalizować. Wiedzą też, gdzie jest przeciwnik, który akurat ma piłkę.

No i wtedy jak do niego biegnę mówię hiszpańskie słowo voy, czyli idę. On wtedy też wie, gdzie my jesteśmy i próbuje nas ominąć. Naszym zadaniem jest odebranie mu piłki i strzelenie jak największej liczby bramek. Przeciwnik próbuje chować piłkę. To może się wydawać na początku trudne. Ale to są lata wypracowane na boisku. Kiedy byłem dzieckiem, zawsze chciałem grać w Śląsku Wrocław. Teraz gram. Nieważne, czy to zwykła piłka czy Blind, po prostu jesteśmy w śląsku i to się liczy - podkreśla Maks Łysyk, zawodnik.

W skład drużyny wychodzą uczniowie i absolwenci Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących.

Tracąc 8 lat temu wzrok, straciłem możliwość gry w normalną piłkę. Blind Football daje mi szansę na to, by grać. Jest co prawda kilka różnic, ale też cały czas futbol. Są dwie bramki, przeciwnicy i zawsze chodzi o to, żeby zdobyć więcej bramek od nich - mówi kolejny z zawodników Adrian Słoninka.

Pierwsza w Polsce Szkoła Mistrzostwa Sportowego dla osób z niepełnosprawnościami

Ośrodek dostał zgodę na uruchomienie Szkoły Mistrzostwa Sportowego dla osób z niepełnosprawnościami - z informacji przekazanych przez placówkę wynika, że będzie ona pierwszą taką w Polsce. Na początku ma zostać otwarta klasa właśnie Blind Footballu.

Przyjmie maksymalnie 10 uczniów. Nabór trwa. Jeśli chętni znajdą się do października może ona ruszyć jeszcze w tym roku - tłumaczy Robert Warchalewski, dyrektor DSOSW nr 13.