Nie było jednak naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie myśliwce - informuje dowództwo operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej włoska armia podała, że cztery rosyjskie myśliwce weszły w polską i szwedzką przestrzeń powietrzną.

Z informacji, które uzyskaliśmy w dowództwie operacyjnym wynika, że cztery rosyjskie myśliwce latały nad Bałtykiem, ale nad wodami międzynarodowymi. Nie doszło do przekroczenia granic ani polskiej, ani szwedzkiej. Parę dyżurną włoskich myśliwców Eurofighter poderwano rutynowo. Dzieje się tak, gdy obce samoloty choćby zbliżają się do naszej przestrzeni powietrznej.

Polskie dowództwo nie chce też w żaden sposób odnosić się do oficjalnych informacji włoskiej armii, która twierdziła, że doszło do naruszenia naszej przestrzeni. "Nie będziemy komentować tych oświadczeń" - usłyszeliśmy w Dowództwie Operacyjnym.

O incydencie poinformowała na Twitterze włoska armia. Przekazała, że poderwane do działania zostały myśliwce Eurofighters, które są zaangażowane w działania "Air Policing" w Polsce. Samoloty wystartowały w celu "przechwycenia 4 rosyjskich myśliwców po tym, jak te weszły najpierw w polską, a potem w szwedzką przestrzeń powietrzną zanim zostały zmuszone do powrotu do przestrzeni powietrznej Kaliningradu" - czytamy.

Kolejny taki incydent

To kolejny tego typu incydent. 30 września włoski myśliwiec Eurofighter, stacjonujący w ramach NATO w Malborku, interweniował po tym, jak w polską strefę przygraniczną wleciał rosyjski samolot.

Cztery włoskie myśliwce Eurofighter od początku sierpnia stacjonują w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing. Kilka dni wcześniej włoskie siły powietrzne informowały o przechwyceniu trzech rosyjskich samolotów lecących blisko północnowschodniej flanki NATO.

Misja Baltic Air Policing w ramach wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich jest prowadzona w oparciu o rotacyjny system dyżurów pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze. Państwa NATO wysyłają wojska i myśliwce do ochrony bałtyckiej przestrzeni powietrznej od marca 2004 roku, kiedy Litwa, Łotwa i Estonia zostały członkami NATO. Od tego czasu 14 krajów partnerskich jest zaangażowanych w misję NATO Air Policing w krajach bałtyckich.