Sytuacja polskich banków nie jest dramatyczna, ale daje się zauważyć pewien niepokój i brak zaufania pomiędzy tymi instytucjami – to diagnoza prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka. Prezes twierdzi, że wie, jak to zaufanie odbudować. Ale nie zdradza szczegółów.

Chcemy zaproponować określone konstrukcje, dzięki którym Narodowy Bank Polski będzie wpływał na wzrost zaufania w transakcjach między bankami - powiedział prezes NBP. Szczegóły zostaną zaprezentowane na wtorkowym spotkaniu z bankami.

Nieoficjalnie wiadomo, że na liście znalazło się dwanaście instrumentów finansowych. Jeden z nich to gwarancje pożyczek międzybankowych. Obecnie banki boją się pożyczać sobie nawzajem fundusze, a to oznacza, że pieniądz jest droższy. Dla nas natomiast droższe i mniej dostępne są przez to kredyty.

Sławomir Skrzypek chce, by tak jak Skarb Państwa gwarantuje obywatelom zwrot depozytów w razie upadłości banku, NBP wziął na siebie ciężar pożyczek międzybankowych. Większość pomysłów szefa NBP musi zostać jednak zaakceptowana przez Radę Polityki Pieniężnej. W związku z tym Rada zbierze się dzisiaj w trybie pilnym.