Będą zalecenia dla kontrolujących bezpieczeństwo polskich lotnisk - to pierwsze wnioski raportu powstającego w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Jest on efektem incydentu sprzed dwóch miesięcy, kiedy dwóm graficiarzom udało się wejść na płytę postojową i pomalować samolot.

Zarządzający będą musieli przede wszystkim jeszcze raz sprawdzić w jakim stanie są wszystkie zabezpieczenia terenu lotniska. W ciągu kilku tygodni dostaną na ten temat z ULC specjalne zalecenia. Zostaną również wykorzystane dodatkowe systemy wspomagające jak monitoring, w szczególności system detekcji ruchu - zapowiada Maciej Urbański z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Wykrywacze ruchu mają chronić nie tylko samo ogrodzenie lotnisk, ale również część jego terenu. Urabański wszystkich zabezpieczeniach powiedzieć jednak nie może, bo to tajemnicza. Zaznacza jednak, że po incydencie w Poznaniu bezpieczeństwo znacznie się poprawiło.

Cały raport powstaje, bo na poznańskie lotnisko w marcu wtargnęli nieupoważnieni. Co tam się zmienia? Hanna Surma - rzecznik lotniska Ławica nie informuje, jakie dokładnie wprowadzono środki bezpieczeństwa. Reporterowi RMF FM udało się dowiedzieć, że między innymi znacznie wzmocniono ogrodzenie: