55 głów państw z Europy i świata otrzymało zaproszenie od Lecha Kaczyńskiego na Wielki Bal Prezydentów. Reporterka RMF FM Agnieszka Burzyńska dotarła do tajnych szczegółów tego wydarzenia, które ma się odbyć 11 listopada z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaproszeni zostali m.in. Dmitrij Miedwiediew i Micheil Saakaszwili. Czas na potwierdzenie przyjazdu upłynie dopiero za cztery tygodnie, wtedy też dowiemy się, czy obaj pojawią się 11 listopada w Warszawie. Do Rosji zaproszenie zostało wysłane jeszcze przed konfliktem w Gruzji, ale nikt w Pałacu Prezydenckim się z niego dziś nie wycofuje.

Nie zapomniano również o przywódcy Stanów Zjednoczonych George’u W. Bushu. Wprawdzie 11 listopada będzie już znane nazwisko nowego prezydenta USA, ale jego zaprzysiężenie odbywa się dopiero w styczniu.

Impreza zacznie się tradycyjną odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem elegancki lunch na Zamku Królewskim połączony ze zwiedzaniem wystawy. W końcu Bal Prezydentów w Teatrze Wielkim. Na początek przedstawienie, w którym momentem kulminacyjnym ma być uroczysty polonez, a później przyjęcie dla tych, którzy przyjadą.

Atrakcje czekają także na warszawiaków – okolice Starego Miasta, Teatru Wielkiego i najlepszych hoteli będą zamknięte. 11 listopada to na szczęście święto, więc można mieć nadzieję, że część mieszkańców wyjedzie z miasta. Tych, co pozostaną, czeka komunikacyjny paraliż. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Burzyńskiej: