„W konkursie na prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uczestniczy jej była pracownica zwolniona za niszczenie dokumentów” – ujawnia „Gazeta Wyborcza”. Co ciekawe, resort zdrowia nie widzi w tym problemu.

Jak relacjonuje "GW", o stanowisko walczą trzy osoby: obecny prezes Wojciech Matusewicz, dr. Sławomir Janus, były szef Instytutu Matki i Dziecka oraz Iga Lipska, była dyrektorka  Wydziału Oceny Technologii Medycznych w AOTMiT. "Przesłuchania odbyły się 22 maja. Zgodnie z przepisami komisja konkursowa powinna niezwłocznie po przesłuchaniach wyłonić i ogłosić w Biuletynie Informacji Publicznej nazwiska maksimum trzech kandydatów, których typuje na stanowisko prezesa i przedstawia ministrowi. Do niego należy ostateczna decyzja. Powinien ją podjąć do 30 czerwca - wtedy kończy się kadencja Matusewicza" - wyjaśnia dziennik.

"GW" podkreśla, że konkurs budzi emocje, bo Lipska jest w sporze prawnym z Agencją. Nieoficjalnie wiadomo, że w 2011 roku została dyscyplinarnie zwolniona za kasowanie ze służbowego komputera dokumenty Agencji, a nawet część oprogramowania. "Prokuratura postawiła jej w tej sprawie zarzuty. Ostatecznie sąd ją uniewinnił, ponieważ prokuratura nie wykazała, o jakiej wagi dokumenty chodziło" - zauważa "GW".

We wtorkowej "Wyborczej" także:

- Putin nadal źle widziany

- Wkurzeni na wszystko

- Wyszehrad nie umarł

(MN)