Sąd Rejonowy w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) skazał 45-letniego księdza, Adama W. na karę trzech lat pozbawienia wolności za obcowanie płciowe z małoletnią poniżej 15. roku życia. Wyrok zapadł bez procesu. Duchowny przyznał się do zarzutu i dobrowolnie poddał karze.

Ksiądz ma zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną przez pięć lat oraz zakaz wykonywania zawodu nauczyciela religii i opiekuna małoletnich w ramach działalności prowadzanej przez Kościół katolicki, przez trzy lata. Na poczet kary pozbawienia wolności zaliczono czas jego aresztowania - mężczyzna przebywa w areszcie od końca września 2015 r.

Wyrok nie jest prawomocny i zapadł bez procesu - oskarżony podczas śledztwa przyznał się do zarzuconego czynu i zgodził się na dobrowolne poddanie się karze. Uzasadnienie wyroku wyłączono z jawności.

Do zdarzeń objętych aktem oskarżenia miało dochodzić wielokrotnie, między wrześniem 2013 r., a wrześniem 2014 r. - w Jędrzejowie i Busku-Zdroju.

Fałszywe zeznania

Po zatrzymaniu Adama W. śledczy postawili mu jeszcze zarzuty dotyczące kilku zgwałceń tej samej nieletniej oraz pozbawienia jej wolności - sprawę badano w odrębnym postępowaniu. Jak informował w kwietniu PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, wątki te umorzono.

Śledczy uznali, że w czterech przypadkach miały miejsce kontakty seksualne pomiędzy duchownym i dziewczyną - miała ona wówczas skończone 15 lat - ale w tych sytuacjach nie doszło do gwałtów.

Zdaniem śledczych w ogóle nie doszło do dwóch kolejnych zdarzeń, w tym związanego z pozbawieniem dziewczyny wolności. Dokładnie weryfikowaliśmy dowody w sprawie i ustaliliśmy, że zdarzenia, o których opowiadała pokrzywdzona, nie miały miejsca. Dowody to m. in. badaniami DNA i nagrania, których część dostarczyła sama pokrzywdzona - opisywał Prokopowicz.
Śledczy podjęli więc postępowanie związane ze składaniem fałszywych zeznań i tworzeniem fałszywych dowodów przeciwko W. przez dziewczynę. Prokurator zdecydował o skierowaniu sprawy do sądu rodzinnego i spraw nieletnich.

"Biskup przyjął rezygnację księdza i powołał trybunał do zbadania sprawy"

Ksiądz Adam W. do jesieni ub. r. pracował na terenie jednej z parafii w powiecie jędrzejowskim w diecezji kieleckiej. Jeszcze przed zatrzymaniem przez policję, złożył rezygnację z zajmowanego w parafii stanowiska.

Po otrzymaniu informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez duchownego, biskup Jan Piotrowski "natychmiast rozpoczął procedurę przewidzianą prawem kanonicznym" wobec W. Ksiądz Biskup przyjął rezygnację księdza i powołał trybunał do zbadania sprawy - wyjaśniał rzecznik diecezji, ks. Mirosław Cisowski. Dodał, że materiał dowodowy został przekazany do Stolicy Apostolskiej, a Adam W. został odsunięty od obowiązków duszpasterskich.


(mn)