Nowa szefowa resortu zdrowia Ewa Kopacz chce zmienić ustawę o działalności lobbingowej – dowiedziała się RMF FM. Chodzi o uniknięcie dwuznacznych sytuacji, takich jak w przypadku byłego wiceministra Bolesława Piechy, który w ostatniej chwili dopisał do listy leków refundowanych specyfik na dusznicę. Tuż przed tą decyzją spotkał się z przedstawicielami producenta leku.

Na razie trudno odpowiedzieć na pytanie, kiedy dojdzie do zmiany przepisów. Ewa Kopacz powiedziała reporterce RMF FM Kamili Biedrzyckiej, że po 1 stycznia 2008 r. powoła specjalny zespół ekspertów, który zajmie się zaostrzaniem obowiązującej od 2005 r. ustawy.

Według szefowej resortu zdrowia obecna ustawa była dobrym, ale niewystarczającym początkiem do walki z nieuczciwym lobbingiem. Teraz przyszła pora na wprowadzenie lepszych przepisów, które wszystkim zapewnią bezpieczeństwo.

Kopacz zapewniła, że jako pierwsza w resorcie zdrowia przeciwstawi się naciskom lobbystów. Jak stwierdziła, innym do tej pory się nie udawało, ale ona w końcu jest kobietą, a gdzie diabeł nie może, tam babę pośle.