40 procent dzieci z klas od pierwszej do trzeciej nosi zbyt ciężkie tornistry - tak wynika z badań, przeprowadzonych przez sanepid. Szkolny plecak powinien ważyć maksymalnie 3 kilogramy. A rzeczywistości jest dużo, dużo cięższy.

Niektóre tornistry uczniów ważyły nawet 6 kilogramów. Skąd się bierze taki ciężar? Dzieci noszą różne rzeczy. Dziewczynki np. biorą ze sobą lalki, przytulanki. Noszą również na zmianę strój sportowy i buty, chłopcy biorą czasami gry do zabawy na przerwie, kanapki, napoje - mówi Anna Surażyńska, pediatra i specjalistka rehabilitacji.

Jak podkreśla Surażyńska, ciężkie tornistry to nie jedyny problem uczniów. Są jeszcze niewygodne szkolne ławki i godziny spędzane przed telewizorem czy komputerem.

Te wszystkie sprawy razem wzięte plus olbrzymi ciężki tornister tak obciążają dziecko, że jeżeli ono ma skłonność do wady postawy, jest dzieckiem wątłym, o słabej mięśniówce to ta wda na pewno wystąpi - dodaje Surażyńska.

Wakacje, które się właśnie zaczynają to okres wypoczynku. Warto jednak oprócz zasłużonego leniuchowania poświęcić trochę czasu aktywnej rekreacji.

10:15